logo site

حضانت فرزند بعد از فوت پدر و مادر

آنچه در این مقاله میخوانید

حضانت فرزند بعد از فوت پدر و مادر
“ما در کنار شما در هر مرحله”

از مرحله تحقیقات اولیه تا دفاع در دادگاه، تیم وکلای ما همواره در کنار شما خواهد بود.

 شما را راهنمایی می‌کنیم و همه تلاش خود را برای حفظ حقوق شما انجام می‌دهیم.

حضانت چیست ؟

حضانت به معنای سرپرستی و نگهداری از کودک تا زمانی است که کودک از سن حضانت خارج شود. حضانت بر عهده وظیفه والدین است و شامل نگهداری، تربیت و تامین نیازهای روزمره کودک می‌شود. مساله حضانت فرزندان بعد از فوت پدر، مادر یا هر دوی والدین، از جمله مسایل مهمی است که قانونگذار در قانون مدنی بر آن تمرکز کرده است و تصمیمات و قوانین مربوط به آن را تعیین کرده است. 

بنابراین، در این مقاله، قصد داریم به بررسی مساله حضانت فرزند بعد از فوت پدر و مادر بپردازیم و نکاتی در خصوص آن را مورد بررسی قرار دهیم.

حضانت به دلیل فوت یکی از والدین

در قانون مدنی، ماده ۱۱۷۱ به حضانت فرزندان بعد از فوت یکی از والدین اختصاص دارد. 

مطابق این ماده، در صورت فوت یکی از والدین، حضانت فرزند با والدی که هنوز زنده است خواهد بود.

به عبارت دیگر، اگر پدر یا مادر فوت کند، فرزندان به مادر یا پدر زنده‌اش سپرده می‌شوند. با این حال، اگر متوفی قبل از فوت، یک قیم معین برای حضانت فرزند تعیین کرده باشد، قاضی در نظر گرفتن این قیم را در تصمیم خود به عنوان عامل مهمی در نظر خواهد داشت.

 قاضی براساس شرایط و مصالح فرزندان، می‌تواند تصمیمی درباره حضانت آن‌ها بگیرد.

 هدف اصلی قاضی در این مورد، حفظ مصلحت و رشد سالم فرزندان است.

استثناء این قاعده این است که مادر از صلاحیت اخلاقی لازم برای برعهده گرفتن حضانت فرزند بعد از فوت پدر برخوردار نباشد.

 در این صورت، دادگاه می‌تواند به درخواست نزدیکان فرزند و با در نظر گرفتن مصالح و عوامل مربوطه، تصمیمی بگیرد که حضانت را از مادر سلب کند و به شخص دیگری واگذار کند.

 در هر صورت، تصمیمات نهایی درباره حضانت فرزند بعد از فوت پدر توسط قاضی براساس شرایط و مصالح فرزندان و با رعایت قوانین و مقررات مربوطه صورت می‌گیرد. 

در صورت فوت هر یک از والدین، حضانت فرزند بر عهده والد باقیمانده خواهد بود، مگر اینکه دادگاه به درخواست نزدیکان فرزند و با توجه به شرایط خاص، به سلب حضانت از آن والد نماید.

لطفاً توجه داشته باشید که مشاوره حقوقی نیازمند بررسی جزئیات و شرایط حسب مورد است. 

پیشنهاد می‌کنم در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، با وکیل در اهواز یا وکلای متخصص موسسه حقوقی داوری دادگران عدالتخواه امید مشورت کنید.

حضانت در صورت فوت والدین

اگر پدر و مادر هر دو فوت کرده باشند، دادگاه براساس مصالح و شرایط فرزندان، می‌تواند حضانت را به یکی از نزدیکان خانوادگی یا شخص دیگری که به نظر آنها مناسبتر است، واگذار کند. 

در هر صورت، تصمیم نهایی درباره حضانت فرزندان بعد از فوت والدین توسط دادگاه صادر می‌شود و بر اساس مصالح و حقوق فرزندان تعیین می‌گردد. 

در بررسی این موضوع، دادگاه به عواملی از جمله نزدیکی خویشاوندان، روابط فرزند با افراد مختلف، تمایلات و نظرات فرزندان، صلاحیت های والدان پتانسیل و موارد دیگر توجه خواهد کرد.

 در حقیقت در برخی از سیستم‌های حقوقی و فرهنگ‌ها، اصلی که بیان می‌کند که حضانت فرزندان بعد از فوت والدین در درجه اول به جد پدری تعلق دارد، وجود دارد.

 این اصل به عنوان اصل نسبت نزدیک‌ترین خویشاوند به فرزند بعد از فوت والدین شناخته می‌شود. 

با توجه به این اصل، در صورت فوت پدر و مادر، جد پدری حقوق حضانت را به عنوان نسبت نزدیک‌ترین خویشاوند دارد. در صورتی که جد پدری در قید حیات نباشد، وصی می‌تواند این وظیفه را بر عهده بگیرد. وصی معمولاً توسط والدین قبل از فوت تعیین می‌شود تا بعد از آنها، مسئولیت نگهداری و تربیت فرزندان را بر عهده بگیرد. 

در صورتی که وصی تعیین نشده باشد، دادگاه می‌تواند یک قیم را منصوب کند که برای تعیین قیم، خویشاوندان نزدیک فرزند، اولویت دارند. 

در مواردی که مذاکره و توافق نیست و هیچ قیمی تعیین نشده است، دادگاه بر اساس شرایط و مصالح فرزندان تصمیم خواهد گرفت و ممکن است یک شخص غیر خویشاوند را به عنوان قیم و مسئول حضانت تعیین کند.

در صورت فوت هر یک از والدین، حق حضانت بر عهده والد دیگر می‌باشد، مگر اینکه دادگاه بر اساس درخواست نزدیکان فرزند و با توجه به شرایط خاص، حضانت را از والد دیگر سلب نماید. 

در صورتی که والد دیگر نیز فوت کرده باشد، دادگاه بر اساس مصالح و شرایط فرزند، می‌تواند حضانت را به یکی از نزدیکان خانوادگی یا شخص دیگری که به نظر آنها بهترین صلاحیت را برای حضانت دارد، واگذار کند.

 در صورتی که هیچ وصی تعیین نشده باشد، دادگاه می‌تواند یک قیم را به عنوان وصی و مسئول حضانت تعیین کند.

 در تعیین قیم، خویشاوندان نزدیک فرزند، اولویت دارند. مهم است بدانید که تعیین حضانت در قانون مدنی ایران ممکن است در شرایط خاص و با توجه به منافع و مصالح فرزند، تغییر کند و دادگاه صلاحیت تعیین حضانت را دارد.

همچنین، در موارد خاصی مانند عدم صلاحیت والد یا وجود موانع دیگر، دادگاه می‌تواند حضانت را از والد سلب کند و به نزدیکان یا شخص دیگری واگذار کند.

راه های ارتباطی با وکلای موسسه

موسسه حقوقی و داوری دادگران عدالتخواه امید وکیل در اهواز با مدیریت جناب آقای رضا دانش وکیل پایه یک دادگستری، مفتخر است با بهره گیری از کادری مجرب از وکلای متخصص در تمامی امور حقوقی و کیفری؛ آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و مشاوره ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از شرکتهای خصوصی و دولتی در تمامی مراجع قضایی و دادگستری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *