logo site

حضانت چیست ؟؟ + موارد سلب حضانت

آنچه در این مقاله میخوانید

حضانت

حضانت

حضانت به معنای حق والدین یا نفر سرپرست برای پرورش و تربیت فرزندان است. این حق شامل مسئولیت هایی مانند تأمین غذا، پوشش، درمان، تحصیل و سایر نیازهای روزمره فرزندان می باشد. حضانت می تواند به صورت موقت یا دائمی تعیین شود و در بسیاری از موارد، محکمه ها و قوانین مربوط به حضانت تعیین می کنند که کدامیک از والدین حق حضانت را دارند.

در صورتی که والدین تصمیم به جدایی یا طلاق بگیرند، مسئله حضانت می تواند یک مسئله پیچیده و دشوار باشد. در بسیاری از موارد، والدین قادر به توافق بر سر حضانت نیستند و مجبور می شوند تا به دادگاه مراجعه کنند تا مشکل را حل کنند. در این موارد، دادگاه در نظر گرفتن مصلحت فرزند و توافق بین والدین تلاش خواهد کرد تا تصمیم مناسبی را اتخاذ کند.

همچنین، در بسیاری از موارد، والدین می توانند به صورت خارج از دادگاه به توافق برای حضانت برسند. این توافق معمولاً شامل تعیین زمان و مکان پرورش فرزندان، تقسیم هزینه های مرتبط با پرورش و تربیت فرزندان و سایر مسائل مرتبط با حضانت است.

به طور کلی، حضانت یک موضوع پیچیده است و بسته به شرایط و موقعیت های مختلف می تواند متفاوت باشد. در هر صورت، مهمترین چیز برای والدین، توجه به مصلحت فرزندانشان است و در نظر داشتن این موضوع کمک می کند تا تصمیمات صحیح و مناسبی برای حضانت گرفته شود.

حضانت فرزند بعد از فوت والدین

حضانت فرزندی که پدر وی فوت کرده، به مادر و برعکس حضانت فرزندی که مادر وی فوت کرده به پدر تعلق می گیرد. چنانچه هر دو والدین (پدر و مادر) فوت کنند، حضانت به جد پدری وی تعلق می گیرد و در صورت نداشتن فامیل پدری، حضانت به خویشاوندان نزدیک فرزند به ترتیب اولویت سپرده می شود.

حضانت فرزند بعد از طلاق زوجین

مسئولیت حضانت فرزندان تا سن 7 سالگی به مادر سپرده می شود و از 7 سالگی تا سن بلوغ، به پدر. ممکن است والدین نسبت به این موضوع معترض بوده و به توافقات پایبند نباشند. مخصوصا امکان اعتراض مادر به انتقال حضانت فرزند به پدر بعد از 7 سالگی وجود دارد. در چنین حالتی دادگاه مربوطه تصمیم گیرنده خواهد بود. بعد از اینکه فرزند به سن بلوغ رسید، خود حق انتخاب دارد. مبنی بر اینکه تمایل به زندگی با مادر دارد یا پدر. اما در هر دو صورت تامین هزینه های زندگی فرزند بر عهده پدر خواهد بود.

سلب حضانت به معنای گرفتن حق حضانت از والدین است. در بسیاری از موارد، سلب حضانت به دلیل عدم توانایی والدین در تامین نیازهای اساسی فرزندان، خشونت خانگی، سوء استفاده از مواد مخدر، ناتوانی در پرورش و تربیت فرزندان و یا رفتارهای دیگری که باعث آسیب رساندن به فرزندان می شود، اتخاذ می شود.

در صورتی که سلب حضانت در نظر گرفته می شود، محاکم قوانین و مقررات مربوط به حضانت و مصلحت فرزند را در نظر می گیرند. به علاوه، محاکم می توانند توصیه هایی را برای بهبود وضعیت والدین ارائه کنند تا بتوانند در آینده حق حضانت را به دست آورند.

از جمله مواردی که می تواند به سلب حضانت منجر شود عبارتند از:

موسسه حقوقی داوری دادگران عدالتخواه امید

موسسه حقوقی و داوری دادگران عدالتخواه امید با مدیریت جناب آقای رضا دانش وکیل پایه یک دادگستری، مفتخر است با بهره گیری از کادری مجرب از وکلای متخصص در تمامی امور حقوقی و کیفری؛ آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و مشاوره ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از شرکتهای خصوصی و دولتی در تمامی مراجع قضایی و دادگستری می باشد.

– ناتوانی والدین در تامین نیازهای اساسی فرزندان مانند غذا، پوشاک، درمان و تحصیل 

– خشونت خانگی و سوء استفاده از فرزندان

– سوء استفاده از مواد مخدر یا الکل توسط والدین

– ناتوانی در پرورش و تربیت فرزندان به دلیل مشکلات روحی یا جسمی ازدواج مجدد مادر

– اعتیاد

– بیماری واگیردار

– ابتلا به بیماری های روحی و روانی

– ارتکاب فساد اخلاقی

حضانت فرزند در طلاق توافقی:

در طلاق توافقی همانطور که در مورد تمام حقوق قانونی دو طرف توافق می شود، اگر زن و مرد دارای فرزند هم باشند، تکلیف آن ها مشخص شده و پدر ومادر به صورت کتبی توافق میکنند که حضانت فرزند و یا فرزندان با چه کسی می باشد.

نحوه ملاقات فرزند:

طبق قانون هریک از والدینی که فرزند تحت حضانتش نمی باشد، حق دارد با فرزند خود ملاقات حضوری داشته باشد و زمان و مکان و سایر جزئیات ملاقات با توافق طرفین انجام می شود و اگر در این موارد بین پدر و مادر اختلاف وجود داشته باشد، دادگاه وارد عمل می شود.

حتی داشتن فساد اخلاقی هم باعث نمی شود که حق ملاقات از والدین گرفته شود بلکه در این خصوص ملاقات با حضور اشخاص مورد اعتماد انجام می شود.

طول مدت ملاقات معمولا بین 24 تا 48 ساعت می باشد.

مدارک لازم برای گرفتن حضانت فرزند:

  1. اصل مدارک شناسایی(کارت ملی و شناسنامه) خواهان (درخواست کننده حضانت فرزند)
  2. مدارک شناسایی (شناسنامه) فرزند
  3. اصل سند طلاق

مزایای استفاده از وکیل حضانت:

از مهم ترین موارد در حضانت، مراقبت و نگهداری از کودک به بهترین شکل میباشد. بنابرین اگر پدر یا مادری که حق حضانت فرزند با اوست دارای صلاحیت اخلاقی، روانی و جسمی نباشد طرف مقابل می تواند ازاو حضانت را سلب نماید و باید به دادگاه دادخواست دهد اما نکته قابل توجه این است که راه اثبات عدم صلاحیت شخص مقابل سخت است چرا که دراغلب موارد کودک به دلیل استرس و ترس صحبت نکرده و شهادت کودک در دادگاه مورد قبول نمی باشد. بنابرین بهتر است در این مورد از وکیل حضانت که در این زمینه پرونده های مشابه زیادی داشته و دارای علم و تخصص می باشد کمک گرفت.

موسسه حقوقی داوری دادگران عدالت خواه امید با داشتن کادری مجرب و با سابقه از وکلای پایه یک دادگستری، آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و پذیرش وکالت و یا دادن مشاوره های حقوقی در حوزه موضوع و دیگر موضوعات خانواده می باشند
 

راه های ارتباطی با وکلای موسسه

موسسه حقوقی و داوری دادگران عدالتخواه امید وکیل در اهواز با مدیریت جناب آقای رضا دانش وکیل پایه یک دادگستری، مفتخر است با بهره گیری از کادری مجرب از وکلای متخصص در تمامی امور حقوقی و کیفری؛ آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و مشاوره ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از شرکتهای خصوصی و دولتی در تمامی مراجع قضایی و دادگستری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *