logo site

سقط جنین و انواع آن

آنچه در این مقاله میخوانید

سقط جنین

سقط جنین
در ایران سقط جنین با توجه به شرایطی که صاحب بارداری با آن روبرو است، بعضی از موارد تحت شرایط مشخص مجاز است در حالی‌ که در بعضی دیگر احراز شرایط مشخص و با مجازات جدی و احتمالاً مرگی همراه می‌شود. در این میان حقوق زنان و مسائل بهداشتی و روانی باعث شده‌اند که در بازه زمانی معین سقط جنین تحت شرایط مشخصی با اجازه دولت برای بعضی از صورت‌های باروری مجاز باشد.

 هنوز هم سوالاتی در ذهن افراد درباره مسائل مجازات سقط جنین وجود دارد که با توجه به مهمیت آن باید همه شناخت داشته باشند تا بتوانند صحیح و مطابق با مفاد قانون با این موضوع دست و پنجه نرم کنند.

تعریف سقط جنین

سقط جنین به معنی بیرون ریختن جنین از رحم قبل از زمانی است که بتواند به صورت طبیعی به دنیا بیاید. سقط جنین می تواند در هر مرحله ای از بارداری اتفاق بیافتد اما در اکثر موارد در شش ماهه اول بارداری رخ می‌دهد.

علل سقط جنین ممکن است شامل مشکلات ژنتیکی و سلامتی مادر و جنین باشد اما در بعضی موارد دلایل دقیق آن پیدا نمی‌شود.

انواع سقط جنین

سه دسته اصلی شامل سقط جنین با تمام شدن بارداری . سقط جنین ناقص و سقط جنین با فوت جنین هستند 

در سقط جنین با تمام شدن بارداری جنین به طور کلی از دست می‌رود و حتی در برخی موارد ممکن است لازم باشد که شخص درمانی را انجام دهد در سقط جنین ناقص بخشی از جنین حفظ می‌شود اما بخشی دیگر از آن نابود می‌شود، در حالی که در سقط جنین با فوت جنین . جنین فوت می‌کند اما بخش های دیگر بارداری به طور طبیعی به پایان می‌رسد. با توجه به اینکه سقط جنین در کشور ما غیرمجاز است، همه این نوع سقط‌ها باید تحت نظارت پزشکی درمانی صورت بگیرند.

موسسه حقوقی داوری دادگران عدالتخواه امید

موسسه حقوقی و داوری دادگران عدالتخواه امید با مدیریت جناب آقای رضا دانش وکیل پایه یک دادگستری، مفتخر است با بهره گیری از کادری مجرب از وکلای متخصص در تمامی امور حقوقی و کیفری؛ آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و مشاوره ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از شرکتهای خصوصی و دولتی در تمامی مراجع قضایی و دادگستری می باشد.

جرم سقط جنین

بحث در مورد جرم سقط جنین بستگی به قوانین و مقررات کشور و منطقه مختلف دارد. در بسیاری از کشورها سقط جنین تحت شرایط خاصی قانونی است و در صورتی که به دلایلی غیرقانونی انجام شود با مجازات مقرر شده تحت عنوان جرم سقط جنین مواجه خواهید شد
 در کشورهایی که سقط جنین قانونی است حداکثر سن جنین و شرایطی که باید برای انجام سقط رعایت شود مشخص است به طور کلی در این کشورها سقط جنین در مراحل اولیه بارداری (معمولاً تا 12 هفته) روی می‌دهد و پس از آن فرآیند سقط بسیار پیچیده‌تر و خطرناک‌تر می‌شود.
ماده ۶۲۲ قانون مجازات اسلامی در مورد مجازات سقط جنین مقرر داشته است. «هر کس عالماً عامداً به واسطه ضرب یا اذیت و آزار زن حامله موجب سقط جنین وی شود علاوه بر پرداخت دیه یا قصاص حسب ‌مورد به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد.»
همچنین ماده ۶۲۳ قانون مجازات اسلامی در خصوص مجازات سقط جنین بیان داشته است. «هر کس به. واسطه دادن ادویه یا وسایل دیگری موجب سقط جنین زن گردد به شش ماه تا یک سال حبس محکوم میشود و اگر عالماً و‌ عامداً زن حامله‌ای را دلالت به استعمال ادویه یا وسایل دیگری نماید که جنین وی سقط گردد به حبس از سه تا شش ماه محکوم خواهد شد مگر این که ‌ثابت شود این اقدام برای حفظ حیات مادر می باشد و در هر مورد حکم به پرداخت دیه مطابق مقررات مربوط داده خواهد شد.»

ماده ۳۰۶ قانون مجازات اسلامی در رابطه با مجازات سقط جنین بیان می‌دارد «جنایت عمدی بر جنین، هر چند پس از حلول روح باشد موجب قصاص نیست. در این صورت مرتکب علاوه بر پرداخت دیه به مجازات تعزیری مقرر در کتاب پنجم «تعزیرات» محکوم می‌شود.»

مجازات مادر برای سقط جنین

در صورتی که مادر جنین خود را سقط کند فقط می‌بایست به پدر جنین دیه بپردازد و برای مادر مجازات حبس و… در نظر گرفته. نخواهد شد دیه جنین با در نظر گرفتن مراحل تکامل جنین متفاوت می‌باشد. چنانچه جنین در چهار ماهگی که روح در او دمیده شده است سقط گردد دیه جنین کامل می‌باشد

مجازات پدر در سقط جنین

سنگین ترین مجازاتی که برای سقط جنین توسط پدر مشخص شده است پرداخت دیه به مادر است و در این شرایط پدر هیچ سهمی از دیه ندارد 

در صورتی که چند جنین در شکم مادر باشد چه حکمی دارد؟

در صورتی که موقع سقط چند جنین در شکم مادر باشد و جرم سقط جنین محقق گردد به تعداد جنین می‌بایست دیه پرداخت گردد به طور مثال چنانچه در شکم مادر دو جنین وجود داشته باشد و شخصی با آزار و اذیت باعث سقط جنین گردد در صورتی که جنین به مرحله دیه کامل رسیده باشد می‌بایست دو دیه کامل پرداخت گردد

موسسه حقوقی داوری دادگران عدالت خواه امید با داشتن کادری مجرب و با سابقه از وکلای پایه یک دادگستری، آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و پذیرش وکالت و یا دادن مشاوره های حقوقی در حوزه موضوع و دیگر موضوعات خانواده می باشند
 

راه های ارتباطی با وکلای موسسه

موسسه حقوقی و داوری دادگران عدالتخواه امید وکیل در اهواز با مدیریت جناب آقای رضا دانش وکیل پایه یک دادگستری، مفتخر است با بهره گیری از کادری مجرب از وکلای متخصص در تمامی امور حقوقی و کیفری؛ آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و مشاوره ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از شرکتهای خصوصی و دولتی در تمامی مراجع قضایی و دادگستری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *