logo site

علل طلاق و بررسی انها

آنچه در این مقاله میخوانید

طلاق

بررسی علل طلاق

در بررسی علل طلاق کارشناسان موسسه حقوقی و داوری دادگران عدالتخواه امید طبق سوابق کاری و حوزه تخصصی در امور خانواده و چالشهای آن، به بررسی علل فروپاشی خانواده ها پرداخته و در مجموع عواملی را در طلاق و جدایی زوجین موثر دانستند که هر یک به طور خلاصه بررسی می شود.
اما روابط اجتماعی موجود در جامعه اسلامی ما مقتضی چند امر مهمی است از جمله عشق و ایثار و روابط کلامی محبت آمیز می تواند از نتایج ماندگار زندگی موفق می باشد. به طور مثال چنانچه مردی همسرش را مدام با اصطلاح محبت آمیز عزیزم، خانمم، دورت بگردم و از این قبیل الفاظ محبت آمیز خطاب نماید همسرش هم از چنین عباراتی استفاده خواهد کرد و لذت یک رابطه عاشقانه را می توان تجربه کرد. با هم بودن و حس خدمت به همسر هم می تواند تاثیر معنوی بالایی بر زندگی و تداوم آن داشته باشد. قدر مسلم، عدم اجرای چنین روابط حسنه ای در زندگی مشترک می تواند به ایجاد آسیبهای جبران ناپذیری منتهی گردد که حل مساله را با مشکل مواجه نماید.
در ذیل به مهمترین علل و عوامل طلاق و جدایی زوجین از دید وکلا و متخصصین واحد خانواده موسسه حقوقی داوری دادگران عدالتخواه امید می پردازیم.

عدم ارضاء جنسی یا ناتوانی جنسی

مرد زود انزال است و درمان نمی کند
زود انزالی هم برای مرد و هم برای زن غیر مطلوب و ناخوشایند است و در اکثر مواقع هم با مراجعه به پزشک متخصص مربوطه قابل درمان است. اما اگر زوج در پی درمان نرود و یا درمان موثر واقع نشود و از طرفی زن بر این عقیده باشد و بتواند ثابت کند که در عسر و حرج است، می تواند دادخواست طلاق تقدیم دادگاه خانواده کند.

عدم برقراری رابطه جنسی به طور عمدی

فارغ از منشا آن که می تواند قهر، دلخوری و امثالهم باشد اگر این موضوع مدت زمان طولانی در عرف به طول بکشد و نداشتن رابطه جنسی صرفا منتسب به زوج باشد، زوجه به دلیل عسر و حرج اختیار دارد که دادخواست طلاق به علت عسر و حرج از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تقدیم دادگاه خانواده نماید.
در گزارش پرونده ای زوجه مدعی بود که زوج به مدت ۴ سال است رابطه جنسی بر قرار نمی کند. در مقام دفاع و در محضر دادگاه زوج بیان کرد که زوجه بهداشت شخصی مربوط به خود را از حیث استحمام مرتب و تمییز نگاه داشتن دستگاه تناسلی و لباس زیر را رعایت نمی کند که در نهایت دادگاه ادعای عدم رابطه زناشویی تعمدی از جانب زوج را نپذیرفت.
اما در پرونده ای دیگر زوجه بعد از ۷ سال از شروع زندگی مشترک هنوز باکره بوده که در بررسی دادگاه و استماع اظهارات زوجین مشخص شد که منشا آن ترس زاید الوصف زوجه از درد ناشی زائل شدن پرده بکارت است که نیازمند مشاوره با پزشک و روانشناس بود و علت عدم نزدیکی منتسب به زوج نبوده است.

رابطه جنسی آسیب زا و نامتعارف

خارج از مباحث پزشکی مرتبط با این موضوع و مشکلات شرعی آن ، اگر زوجه بتواند ثابت کند که در این خصوص در عسر و حرج است و تمایل به آن ندارد از موجبات طلاق به دلیل عسر و حرج در فرض اثبات خواهد بود. در اکثر موارد دادگاه زوجه را به جهت معاینه به پزشکی قانونی معرفی می کند.
رابطه جنسی غیر متعارف هم مصادیق آن فراوان است در فرض اثبات عسر و حرج زوجه از موجبات طلاق است.
در پرونده ای زوجه در محضر دادگاه اعلام کرد که میل جنسی زوج فراوان و غیر عادی است به گونه ای که در طول روز چندین بار تمایل به داشتن رابطه جنسی دارد و در طول شب هم بعضا زوجه را از خواب بیدار می کند …
زوجه در ادامه این وضعیت را غیر قابل تحمل توصیف کرد و از دادگاه تقاضای طلاق داشت

عدم داشتن ارتباط موثر

برقراری ارتباط موثر در ازدواج بسیار مهم است و ناتوانی در برقراری ارتباط می تواند موجب نارضایتی و ناامیدی هر دو شود و بر همه جنبه های ازدواج تأثیر بگذارد. از طرف دیگر ارتباط خوب پایه و اساس یک ازدواج قوی است.
فریاد زدن بر سر همسرتان، صحبت نکردن به اندازه کافی در طول روز ، اظهار نظرهای نادرست به منظور اثبات خود ، همه روشهای ناسالم برقراری ارتباط هستند که باعث ایجاد جدایی و طلاق می شود.
ارتباط ضعیف بعد از ازدواج، یکی از بزرگترین دلایل طلاق است. تمرین ارتباطات آگاهانه و صحیح ، برای تغییر اشتباهات ازدواج ممکن است دشوار باشد اما ارزش تلاش برای بهبود و نجات رابطه شما را دارد.

بحث مداوم و مشاجره

از مشاجره در مورد کارها تا جر و بحث و گفتگو در مورد بچه ها همگی باعث ایجاد بحث های مداوم شده و بسیاری از روابط را تحت تاثیر قرار می دهد.
بسیاری از آنها دیدگاه شخص دیگر را بی منطق می دانند و این باعث می شود بسیاری از مشکلات بدون حل و فصل باقی بماند . این خود یکی از دلایل جدایی است.

موسسه حقوقی داوری دادگران عدالتخواه امید

موسسه حقوقی و داوری دادگران عدالتخواه امید با مدیریت جناب آقای رضا دانش وکیل پایه یک دادگستری، مفتخر است با بهره گیری از کادری مجرب از وکلای متخصص در تمامی امور حقوقی و کیفری؛ آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و مشاوره ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از شرکتهای خصوصی و دولتی در تمامی مراجع قضایی و دادگستری می باشد.

خیانت

خیانت یکی از شایع ترین دلایل طلاق است و در واقع اتفاقات خارج از حوزه ازدواج علت بیشتر طلاق ها می باشد. از سویی دیگر عصبانیت و نارضایتی از دلایل اصلی خیانت است که همراه با اختلاف در نیاز جنسی و عدم صمیمیت عاطفی است.

مهریه نشانه صداقت و صمیمیت مرد نسبت به همسرش می باشد و سنتی پسندیده است كه پیامبراكرم (ص) نیز به آن عمل می كرده است.آن چه كه در هنگام عقد به عنوان بدهی و دین بر گردن زوج قرار می گیرد تا به محض مطالبه زوجه پرداخت شود، به صورت عندالمطالبه است. اما شرطی هم می تواند با عنوان عندالاستطاعه جزء شروط ضمن عقد باشد و دختر به اختیار می تواند با آن موافقت كند و آن را بپذیرد و یا مخالفت كند و نپذیرد.

همچنین خیانت یکی از دلایل قانونی برای طلاق است .حتی اگر زوجین بیش از یک سال از هم جدا زندگی کنند و شریک زندگی خود را در معرض آزار های روحی و جسمی قرار دهد.

عدم صمیمیت

نداشتن احساس و ارتباط عاطفی با شریک زندگی تان می تواند به سرعت ازدواج را خراب کند . زیرا این حس بین زوجین اتفاق می افتد که همسرشان بیشتر شبیه به یک هم اتاقی و غریبه است.
این عدم صمیمت می تواند عاطفی باشد و هیچ ارتباطی با روابط جنسی نداشته باشد. اگر مدام با همسرتان سرد برخورد کنید، بدانید که با گذشت زمان می تواند زمینه طلاق شود.
در واقع برقراری رابطه صمیمی به عهده هر دو شریک است.
برای شیرین کردن روابط خود ، تا حد امکان اعمال محبت آمیز ، قدردانی و لذت بردن از صمیمت جنسی را انجام دهید.
به یاد داشته باشید عدم صمیمیت می تواند به سرعت یک ازدواج را خراب کند و سبب طلاق شود.

بررسی علل طلاق

عدم برابری

فقدان برابری یکی از دلایل طلاق به شمار می رود. وقتی یکی از شرکا احساس کند در ازدواج مسئولیت بیشتری به عهده می گیرد ، ممکن است نظر آنها را نسبت به شخص دیگر تغییر داده و منجر به نارضایتی شود.

اعتیاد

سوء مصرف مواد یا اعتیاد به هر نوع مواد مخدر یا رفتار نادرست مانند اعتیاد به الکل ، مواد مخدر ، قمار ، رابطه جنسی ، دروغ گفتن یا کشیدن سیگار بیش از حد نیز اعتیاد به شمار می آید.
این امر می تواند تاثیر منفی زیادی در روابط زوجین بگذارد ، مانع از رشد شغلی می شود ، تعادل مالی را مختل کرده و تأثیر منفی بر کودکان می گذارد.

وقتی برای عشق ازدواج نمی کنید

اگر با شریک زندگی تان به دلیل ثروت ازدواج کرده اید و یا همسرتان به دلیل ثروتمند بودن شما با شما ازدواج کرده است ، پس پایه و اساس ازدواج عشق واقعی نیست.
این ازدواج فاقد عشق بنیادی و به اندازه کافی قدرتمند نیست که بتواند بر چالش های زندگی مشترک غلبه کند و در نهایت این عدم عشق واقعی سبب جدایی می شود.

فقدان خلوص نیت و صمیمیت

بعضی اوقات ، بی صداقتی ، نامردی و دروغگویی در یک رابطه تاثیر بسیار منفی خواهد داشت.
شما و شریک زندگی تان به خاطر فرزندان ، آسایش یک دیگر ، امنیت اجتماعی و مالی در کنار هم زندگی می کنید.

اختلافات غیرقابل جبران

درگیری های مداوم می تواند ازدواج را در مرحله ای پشت سر بگذارد که هیچ نقطه بازگشتی وجود نداشته باشد. درگیری ها اغلب درخصوص مسائل بی اهمیت اتفاق می افتد که منجر به شیوع اتفافات بد در زندگی زوجین شده و روابط به هم می خورد.
بنابراین این اختلافات کوچک و کم اهمیت باعث طلاق و جدایی می شود.
حتی اگر یکی از شرکا با دیگری ناسازگار باشد ، ازدواج کمک کننده نیست. نبود صداقت از نظر مالی ، محل زندگی ، عواطف و جنبه های دیگر زندگی در نهایت ممکن است دلایل طلاق را به وجود آورد.

سطح تحصیلات

سطح تحصیلات را نمی‌توان به طور حتم از اساسی‌ترین موارد برای دوام و پایداری یک ازدواج بدانیم. اما نباید از این موضوع به راحتی گذر کنیم که افراد با سطح تحصیلات بالاتر و یکسان نیز ممکن است کمتر درگیر مسائلی هم‌چون طلاق شوند. چرا که زوج‌هایی که از سطح تحصیلی بالاتر برخوردارند، این امکان را خواهند داشت که به وسیله تحصیلات خود از درآمد بیشتر برخوردار بوده و در نتیجه تمایلی به طلاق نداشته باشند.

عدم بهره‌ مندی از آموزش‌های لازم

اگر افراد در ابتدای شروع زندگی مشترک از آموزش‌های لازم برخوردار نباشند و در جلسات مشاوره که در این خصوص برگزار می‌شود، شرکت نکنند؛ ممکن است در آینده‌ای نزدیک پس از ازدواج دچار مشکلاتی شوند و همواره بر سر هر موضوع اختلاف و مشاجره داشته باشند. پس بهتر است مشاوره‌های قبل از ازدواج را حتما جدی بگیرید تا در ازدواج خود با مشکلات این چنینی مواجه نشوید.

عدم داشتن ارتباط کافی با یکدیگر

اگر زوجین در طول زندگی خود با یکدیگر ارتباط کافی و موثری را برقرار نکنند، قطعا بایستی منتظر به پایان رسیدن این زندگی باشند. این موضوع طبق یک تحقیق نیز ثابت شده و امروز دیده می‌شود که ۶۵ درصد از طلاق‌ها به همین دلیل بوده است. پس باید بدانید که همواره داشتن ارتباط خوب با طرف مقابل می‌تواند پایه و اساس یک ازدواج پایدار و زندگی مشترک باشد. به این صورت که ۲ طرف بایستی در مورد توقعات خود با یکدیگر صحبت کنند و از نیازهای طرف مقابل به خوبی آگاهی پیدا کنند تا زندگی آن‌ها خیلی زود به پایان نرسد.

کلام نهایی !!

تجربه طلاق یکی از مواردی است که برای بسیاری از افراد سخت و تلخ خواهد بود. این اتفاق می‌تواند روی فرزندان نیز تاثیر منفی داشته باشد و کودکان طلاق دچار آسیب شوند. دانستن دلایل اصلی طلاق می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کرده و به شما برای داشتن زندگی مشترک بهتر کمک کند. در ادامه علت های اصلی طلاق در ایران را به شما معرفی می‌کنیم.
ازدواج زود هنگام
شاید برای بسیاری از افراد ازدواج در سنین پایین رویایی به نظر برسد و در سال‌های ابتدایی نیز همه چیز آن‌طور که مطابق میل آن‌ها است به خوبی پیش برود. اما هر چه بیشتر از زمان ازدواج بگذرد و با مسائل و مسولیت‌های زندگی زناشویی رو به رو شوید، ممکن است سریعا دچار سرخوردگی شده و برای رهایی از این مشکل اقدام به طلاق گرفتن کنید.
در عین حال مطالعاتی انجام شده و طبق آن توصیه می‌شود که افراد حداقل تا سن ۲۵ سالگی ازدواج را به تاخیر بیندازند تا درک بهتری از زندگی زناشویی داشته باشند. همچنین طبق این تحقیقات بیان شده که خطر رخ دادن طلاق تا ۲۴ درصد بعد از سن ۲۵ سالگی کمتر خواهد بود.
در یکی از بندهای سند ازدواج در مورد ازدواج مجدد مرد صحبت شده است. به همین جهت با توجه به این بند و در صورتی که مرد بدون اجازه همسر خود مجدد ازدواج کند، زن می‌تواند از او جدا شود. موضوع دیگری که در این جا مطرح می‌شود این است که در صورت صدور حکم دادگاه مبنی بر امکان ازدواج مجدد مرد، دیگر زن نمی‌تواند با این دلیل از مرد طلاق بگیرد.
اما صدور حکم دادگاه با شرط ناشزه بودن همسر اول و یا مریضی و… انجام می‌شود. در غیر این صورت مرد ملزم به دریافت اجازه از همسر اول خود برای اختیار همسر دوم است. به همین جهت نیز در ایران این دلیل بسیاری از طلاق‌هاست.
موسسه حقوقی داوری دادگران عدالتخواه امید در اهواز پیشنهاد می نماید که برای حل مساله و اختلافات ممکن به یکی از مراکز مشاوره مراجعه نمایند تا با علت یابی در درمان سریع اختلالات رفتاری شاهد زندگی شیرینی باشیم.

راه های ارتباطی با وکلای موسسه

موسسه حقوقی و داوری دادگران عدالتخواه امید وکیل در اهواز با مدیریت جناب آقای رضا دانش وکیل پایه یک دادگستری، مفتخر است با بهره گیری از کادری مجرب از وکلای متخصص در تمامی امور حقوقی و کیفری؛ آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و مشاوره ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از شرکتهای خصوصی و دولتی در تمامی مراجع قضایی و دادگستری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *