logo site

ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر+ شرایط و مراحل

آنچه در این مقاله میخوانید

ممنوع الخروجی زن توسط شوهر

 از نظر قانون مدنی ریاست خانواده با شوهر است و در خصوص برخی از موضوعات مهم زندگی مثل تعیین محل زندگی، اشتغال به شغل و خروج از منزل تصمیم گیری می کند. طبق ماده 18 قانون گذرنامه، صدور گذرنامه برای زنان متاهل منوط به اجازه همسر آنان است.

در هر صورت، برای دریافت اطلاعات دقیق تر توصیه می‌شود با وکیل در اهواز و وکلای متخصص موسسه حقوقی داوری دادگران عدالتخواه امید مشورت کنید.

ممنوع الخروج کردن همسر

در مورد زنانی که کمتر از 18 سال دارند نیز در صورتی که متاهل باشند، صدور گذرنامه برای ایشان مستلزم رضایت شوهرانشان می باشد. البته باید در نظر داشت که این حق به صورت مطلق برای شوهر پیش بینی نشده است. در موارد ضروری و استثنایی که شوهر به صدور گذرنامه برای همسر خود رضایت ندهد، گذرنامه ممکن است به تشخیص دادستان محل صادر شود.

همچنین پس از صدور گذرنامه و تا پیش از خروج از کشور نیز، ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر ممکن است صورت گیرد. برای این کار شوهر یا نماینده قانونی وی می بایست در محاکم قضایی و اداری ذیصلاح حضور پیدا کرده و تقاضای ممنوع الخروجی همسر را طرح نماید

شرایط و مراحل ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر

  1. مراجعه به اداره گذرنامه یا دفاتر آن در شهرستان ها: شوهر یا وکیل او باید به همراه مدارک مورد نیاز به اداره گذرنامه یا دفتر گذرنامه در شهرستان مربوطه مراجعه کنند.
  2. ارائه مدارک: در این مرحله، شوهر باید مدارک اصلی شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج را به همراه درخواست ممنوع الخروجی زن به اداره گذرنامه تقدیم کند. این مدارک برای اصالت سنجی ضروری هستند.
  3. تنظیم درخواست: شوهر یا وکیل او باید درخواست ممنوع الخروجی را تنظیم کرده و به اداره گذرنامه ارائه دهد. درخواست باید شامل جزئیات مربوط به زن، شوهر و دلایل ممنوع الخروجی باشد.
  4. بررسی مدارک و صدور دستور ممنوع الخروجی: اداره گذرنامه مدارک ارائه شده را بررسی کرده و در صورت اعتبار و رعایت شرایط لازم، دستور ممنوع الخروجی را صادر می کند.
  5. تائید پرونده و ثبت در سیستم: پس از صدور دستور ممنوع الخروجی، پرونده توسط رئیس اداره گذرنامه تائید می شود و در سیستم یکپارچه خدمات دولتی ثبت می شود. این اقدام به منظور جلوگیری از خروج قانونی زن از کشور است.

لطفاً توجه داشته باشید که مشاوره حقوقی نیازمند بررسی جزئیات و شرایط حسب مورد است. 

پیشنهاد می‌کنم در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، با وکیل در اهواز یا وکلای متخصص موسسه حقوقی داوری دادگران عدالتخواه امید مشورت کنید.

در چه مواردی شوهر نمی تواند زن را ممنوع الخروج نماید؟

1. اجازه خروج: اگر شوهر در وکالتنامه‌ای به همسرش اجازه خروج از کشور را داده باشد، دیگر نمی‌تواند درخواست ممنوع الخروجی را مطرح کند.

 2. رضایتنامه: اگر زن رضایتنامه محضری از شوهر خود که اجازه خروج از کشور را تأیید می‌کند، ارائه نماید، ممنوع الخروجی لغو می‌شود. 

3. هر دو قانوناً مقیم خارج باشند: اگر هر دو همسر به طور قانونی در خارج از کشور مقیم باشند، شوهر نمی‌تواند زن را ممنوع الخروج کند. 

4. زن به عقد شوهر خارجی درآمده و تابعیت ایرانی را حفظ کرده باشد: اگر زن به عنوان همسر یک شوهر خارجی عقد کرده و تابعیت ایرانی خود را حفظ کرده باشد، شوهر نمی‌تواند او را ممنوع الخروج کند.

5. اختیار خروج: اگر اختیار خروج از کشور به عنوان شرط ضمن عقد تعیین شده باشد، شوهر نمی‌تواند ممنوعیت خروج را اعمال کند. 

6. عدم صلاحیت شوهر: اگر ثابت شود که شوهر به دلایلی مانند جنون یا بیهوشی، اهلیت لازم برای تعیین تکلیف در خصوص خروج زن از کشور را ندارد، نمی‌تواند ممنوع الخروجی را اعمال کند.

مدارک مورد نیاز برای ممنوع الخروج کردن زن

استعلام ممنوع الخروج کردن زوجه

برای استعلام ممنوع الخروجی زوجه باید به همراه گذرنامه به اداره پلیس گذرنامه مراجعه نموده و به صورت مستقیم فرآیند استعلام را انجام دهد.

ممنوع الخروجی زن توسط شوهرش

نکات حقوقی در خصوص ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر

درست است که در برخی موارد، زن می‌تواند درخواست لغو ممنوع الخروجی را از طریق دادستانی محل اقامت خود در برابر شوهر خود مطرح کند. اگر دادستان تشخیص دهد خروج زن از کشور ضروری است، می‌تواند دستور لغو ممنوع الخروجی را صادر کند. درباره وکالت بلاعزل نیز، این موضوع می‌تواند در برخی موارد به زوجه اجازه دهد تصمیم بگیرد که آیا زن می‌تواند از کشور خارج شود یا خیر. این نوع وکالت به معنای این است که زوجه به عنوان نماینده قانونی شوهر، قادر است در مورد خروج زن از کشور تصمیم بگیرد. در مورد استعلام ممنوع الخروجی، صحیح است که می‌توانید به اداره گذرنامه مراجعه کنید تا مشخص شود آیا فردی ممنوع الخروج است یا خیر. این اطلاعات در اداره گذرنامه ثبت می‌شوند و می‌توانید با ارائه اطلاعات مربوطه، وضعیت ممنوع الخروجی را بررسی کنید.

سوالات متداول

لطفاً توجه داشته باشید که قوانین و مقررات ممنوع الخروجی زن توسط شوهر ممکن است در هر کشور و حتی در هر منطقه متفاوت باشد. همچنین، تابعیت زن نیز نقش مهمی در این موضوع ایفا می‌کند. برای دقت بیشتر، میتوانید از وکیل در اهواز یا وکلای موسسه حقوقی داوری دادگران عدالتخواه امید مشورت بگیرید .

راه های ارتباطی با وکلای موسسه

موسسه حقوقی و داوری دادگران عدالتخواه امید وکیل در اهواز با مدیریت جناب آقای رضا دانش وکیل پایه یک دادگستری، مفتخر است با بهره گیری از کادری مجرب از وکلای متخصص در تمامی امور حقوقی و کیفری؛ آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و مشاوره ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از شرکتهای خصوصی و دولتی در تمامی مراجع قضایی و دادگستری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *