logo site

فرزند نامشروع از والدین خود ارث میبرد ؟؟

آنچه در این مقاله میخوانید

ارث فرزند نامشروع
“ما در کنار شما در هر مرحله”

از مرحله تحقیقات اولیه تا دفاع در دادگاه، تیم وکلای ما همواره در کنار شما خواهد بود.

 شما را راهنمایی می‌کنیم و همه تلاش خود را برای حفظ حقوق شما انجام می‌دهیم.

طبق گفته ی وکیل ملکی در اهواز ارث به افرادی تعلق می‌گیرد که رابطه نسبی یا سببی با متوفی داشته باشند.

 این به این معنی است که افرادی که با متوفی ارتباط خویشاوندی دارند، می‌توانند به عنوان وراثت‌گیرندگان مشخص شوند و حقوق و دارایی‌های متوفی را به ارث ببرند.

بیشتر بخوانید : قرابت نسبی و سببی چیست؟؟

ارث فرزند نامشروع

رابطه نسبی به معنای ارتباط خویشاوندی است که بر اساس بنیادهای خونی، خانوادگی یا نسبی بین اشخاص برقرار می‌شود. 

به عنوان مثال، فرزندان، نوه‌ها، برادرها و خواهرها، والدین و سایر افرادی که از طریق روابط خونی با متوفی مرتبط هستند، معمولاً در جمع وراثت‌گیرندگان قرار می‌گیرند. رابطه سببی به معنای ارتباط بر اساس سبب و علت است.

 در برخی حالات، افرادی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم سبب مرگ متوفی بوده‌اند، می‌توانند به عنوان وراثت‌گیرندگان معتبر شناخته شوند. 

به عنوان مثال، همسر، فرزندان، والدین یا سایر افرادی که براساس عللی مانند قراردادهای ازدواج، وصیت‌نامه‌ها یا قوانین تعیین شده به عنوان وراثت‌گیرندگان تعیین شده‌اند. حال سوالی که اینجا پیش میاید این است که:

ارث فرزند نامشروع چگونه و شرایط ان چیست ؟؟

ارث فرزند نامشروع

در برخی از دین‌ها و مذاهب، رابطه نامشروع بین زن و مرد معتبر نمی‌باشد و به عنوان حرام تلقی می‌شود. در این موارد، از نظر اخلاقی و شرعی، اینگونه روابط توصیه نمی‌شود و ممکن است باعث سستی و خطر برای بنیاد خانواده و جامعه شود. 

بنابراین، در برخی از سیستم‌های حقوقی که بر اساس اصول دینی و مذهبی تشکیل شده‌اند، فرزندان نامشروع معمولاً از حقوق و مزایای مربوط به ارث محروم می‌شوند.

 این به این معنی است که قوانین مربوط به وراثت از انتقال دارایی‌ها و حقوق از متوفی به فرزندان نامشروع جلوگیری می‌کنند. 

با توجه به ماده 1167 قانون مدنی ، فرزندان نامشروع از ارث محروم هستند. 

بر اساس این ماده، کودک متولد شده از زنا، نه به پدر و نه به مادر خود ملحق نمی‌شود و از حقوق و مزایای مربوط به ارث محروم می‌شود. 

با این حال در برخی از سیستم‌های حقوقی شرایط خاصی را در نظر می‌گیرند که فرزند نامشروع می‌تواند در آنها ارث ببرد.

شرایط ارث فرزند نامشروع

با توجه به ماده 884 قانون مدنی ، که در مورد شرایط وراثت برای فرزندان ولد الزنا تعریف می‌کند. 

بر اساس این ماده، اگر رابطه زنا نسبت به یکی از والدین (پدر یا مادر) ثابت شده و نسبت به والد دیگر، به دلیل اکراه یا شبهه، زنا نباشد، فرزند فقط از یک طرف ارث می‌برد و بالعکس. 

ماده مذکور بیان می‌کند که اگر فردی در هنگام انجام رابطه زنا در اشتباه بوده و ندانسته است که عملی که انجام می‌دهد، نسبت به خود ممنوع است، زنا واقع نشده و در این صورت، فرزند متولد از این رابطه به عنوان ولد به شبهه شناخته می‌شود. 

بنابراین، در این حالت، فرزند ناشی از این رابطه با شخصی که در شبهه یا اشتباه بوده است یا زنا نسبت به او با اکراه صورت گرفته، نسب قانونی خواهد داشت و از او ارث می‌برد. همچنین، اگر هر دو پدر و مادر در شبهه باشند، زنا واقع نشده و فرزند متولد شده دارای نسب قانونی با هر دوی آن‌ها خواهد بود و توارث بین آن‌ها برقرار خواهد شد.

سوالات متداول

1- وضعیت ارث فرزند نامشروع چگونه است؟

با توجه به قانون مدنی ارث برای فرزند نامشروع وجود نخواهد داشت و او از والدین خویش ارث نمی برد مگر در صورت داشتن برخی شرایط که جزئیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

 2- شرایط وراثت ولدالزنا چیست؟ 

از شرایط وراثت ولدالزنا این است که حرمت زنا به دلیل اکراه یا شبهه نسبت به یکی از والدین یا هر دوی آن ها ثابت نباشد. 

3- موانع ارث چیست؟

 لعان کفر زنازاده بودن و قتل مورث یا متوفی از جمله موانع ارث می باشند.

 

لطفاً توجه داشته باشید که مشاوره حقوقی نیازمند بررسی جزئیات و شرایط حسب مورد است. 

پیشنهاد می‌کنم در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، با وکیل در اهواز یا وکلای متخصص موسسه حقوقی داوری دادگران عدالتخواه امید مشورت کنید.

راه های ارتباطی با وکلای موسسه

موسسه حقوقی و داوری دادگران عدالتخواه امید وکیل در اهواز با مدیریت جناب آقای رضا دانش وکیل پایه یک دادگستری، مفتخر است با بهره گیری از کادری مجرب از وکلای متخصص در تمامی امور حقوقی و کیفری؛ آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و مشاوره ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از شرکتهای خصوصی و دولتی در تمامی مراجع قضایی و دادگستری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *