logo site

اعاده حیثیت چیست – مدت زمان شکایت – مجازات ان

آنچه در این مقاله میخوانید

اعاده حیثیت

“حمایت حقوقی قوی در لحظات حساس”

اگر در مواجهه با اتهامات کیفری هستید ، وکیل در اهواز و تیم وکلای موسسه حقوقی دادگران عدالتخواه امید آماده است تا از حقوق شما  محافظت کند. تجربه ما در زمینه قوانین کیفری و رویکرد حقوقی دقیق، به ما امکان می‌دهد تا به شما درباره حقوق و مسائل مربوط به این زمینه راهنمایی کنیم.

اعاده حیثیت

اعاده حیثیت، به مفهوم بازگرداندن وضعیت، اعتبار، جهت و حالت یک شخص به سابقه یا جایگاه اجتماعی قبلی اشاره دارد. در صورتی که یک شخص مورد تهمت، افترا یا انتشار اطلاعات نادرست و دروغین توسط شخص دیگری قرار گرفته و بتواند صحت آن را به اثبات نرساند، او می‌تواند با طی کردن مراحل قانونی و ارائه شکواییه به دادسرا علیه شخص مورد انتقاد، اقدام به اعاده حیثیت نماید تا قانون طبق مقررات خود با شخص متخلف برخورد نماید.

آیا در این فرآیند نیاز به وکیل دارم؟

بله، در فرآیند اعاده حیثیت و ترمیم جایگاه اجتماعی، به عمومیت، پیچیدگی و اهمیت موضوع بستگی دارد. در بسیاری از موارد، توصیه می‌شود که در این فرآیند به خدمات یک وکیل حقوقی متخصص مراجعه کنید. وکیل می‌تواند به شما در مراحل قانونی، تدوین شکواییه، جمع‌آوری شواهد و ادله، و نمایندگی در دادگاه کمک کند.

 وکیل با تجربه و آگاهی از قوانین و مقررات مربوطه، می‌تواند شما را در مسیر درست هدایت کند و حقوق و منافع شما را به خوبی حفظ کند. 

همچنین، وکیل می‌تواند به شما نکات حقوقی مربوط به موضوع را توضیح دهد و راهنمایی لازم را ارائه کند. برای دریافت مشاوره و شروع فرآیند اعاده حیثیت، با ما تماس بگیرید و وکیل در اهواز و وکلای موسسه حقوقی داوری دادگران عدالتخواه امید آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما هستند.

 به ما اعتماد کنید و بهترین حمایت را برای شما فراهم خواهیم کرد.

 تماس با ما: [09166229656]

مجازات اعاده حیثیت کیفری

قانون مجازات اسلامی در برابر افترا تنظیماتی دارد که بستگی به شرایط و نوع افترا دارد. 

طبق ماده ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی، اگر شخصی به افترا مرتکب شود و این افترا به صورت نشر اکاذیب صورت گیرد و ضرر مادی یا معنوی به طرف متضرر وارد شود، دادگاه می‌تواند مرتکب را به حبس تعزیری از دو ماه تا دو سال و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم کند.

 همچنین، ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی به افترا در صورتی که به صورت عملی صورت گیرد، می‌پردازد. این ماده اشاره می‌کند که اگر کسی با قصد متعمد میلتون‌ها و ابزارهای جرم را در محلی قرار داده و به نحوی متعلق به فرد دیگری قلمداد کند و در نتیجه این اقدام، فرد مورد تعقیب و تحقیق قرار بگیرد و پس از صدور قرار منع تعقیب یا اعلام برائت، مرتکب را می‌توان به حبس تعزیری از شش ماه تا سه سال و یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

 با در نظر گرفتن این تنظیمات قانونی، در صورتی که شما معتقدید که به شما افترا شده است و می‌خواهید اعاده حیثیت خود را پیگیری کنید، بهتر است با وکیل در اهواز مشورت کنید تا به شما راهنمایی حقوقی لازم را در این زمینه ارائه دهد و شما را در فرآیند قانونی همراهی کند.

مهلت شکایت اعاده حیثیت

در قانون مجازات اسلامی، مهلت زمانی مشخص برای اعاده حیثیت در نظر گرفته نشده است. اما به‌طور کلی، به منظور جلوگیری از ضایع شدن حقوق، بهتر است در اولین فرصت پس از تبرئه و رفع تمامی اتهامات، برای اعاده حیثیت و طرح شکایت از افترا اقدام کنید. 

در مورد جرائم تعزیری، ماده ۱۰۶ قانون مجازات اسلامی ذکر می‌کند که اگر متضرر از جرم در مدت یک سال از تاریخ آگاهی از وقوع جرم، شکایت نکند، حق شکایت کیفری او ساقط می‌شود. 

با این حال، اگر متضرر به دلیلی خارج از اختیار یا به دلیل قرار گرفتن تحت سلطه متهم، قادر به ارائه شکایت نباشد، مهلت مزبور از تاریخ رفع مانع محاسبه می‌شود.

توجه داشته باشید که در مواردی که شاکی تحت سلطه متهم بوده، در صورتی که جرم موضوع شکایت هنوز مشمول مرور زمان نشده باشد، به شکایت وی یا وراثت او رسیدگی خواهد شد.
 

چگونه اعاده حیثیت کنیم؟

برای اعاده حیثیت بعد از ثابت شدن بی گناهی فرد مورد اتهام، می‌توانید به شرح زیر عمل کنید:

 تنظیم شکوائیه: فرد مورد اتهام باید با تهیه و تنظیم شکوائیه، به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کند و شکوائیه خود را ثبت کند. در شکوائیه، باید جزئیات مربوط به افترا، شواهد موجود و دلایلی که برای اعاده حیثیت مطرح می‌کند، ذکر شود.

 ارسال پرونده به دادسرا: پس از ثبت شکوائیه، پرونده به دادسرا جهت انجام تحقیقات مقدماتی ارسال می‌شود. دادسرا در این مرحله، می‌تواند از شخص افترازننده دعوت کند تا در جلسه رسیدگی شرکت کند و اظهارات و دفاعیات خود را ارائه کند تا حرفش را اثبات کند. 

صدور کیفر خواست یا قرار منع تعقیب: اگر اتهام ناروایی متهم اثبات شود و سوءنیت شخص محرز گردد، برای متهم کیفرخواست صادر می‌شود و پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری جهت صدور رای ارجاع می‌شود. 

اما اگر پس از بررسی و تحقیقات مقدماتی عمل متهم جرم نباشد، قرار منع تعقیب صادر می‌شود و ادامه روند قانونی متوقف خواهد شد.

“ما در کنار شما در هر مرحله”

از مرحله تحقیقات اولیه تا دفاع در دادگاه، تیم وکلای ما همواره در کنار شما خواهد بود. ما از شما گوش می‌دهیم، شما را راهنمایی می‌کنیم و همه تلاش خود را برای حفظ حقوق شما انجام می‌دهیم.

شرایط تحقق جرم اعاده حیثیت

لف) انتساب جرم به شخص دیگر: برای اعاده حیثیت، باید جرمی به شخص دیگری نسبت داده شود. به عبارت دیگر، باید اثبات شود که شخص دیگری به طور غیرقانونی در جرمی متهم است، نه فقط اتهام بی‌اساس و بدون دلیل. 

ب) مشخص بودن شخص متهم: باید شخصی که به او اتهام وارد شده است، مشخص و شناخته شده باشد. این شخص باید به طور قانونی تعریف شده و قابل شناسایی باشد. 

ج) عدم موفقیت در اثبات اتهام: اگر کسی جرمی را به شخص دیگری نسبت می‌دهد، باید نشان داده شود که این شخص قادر به اثبات اتهام خود نبوده است. به عبارت دیگر، اتهام به طور قانونی باید رد شده باشد و اثبات شده باشد که این شخص نمی‌تواند ادعای خود را به اثبات برساند.

 د) آسیب زدن به ابروی شخص: این شرط معمولاً در برخی نظام‌های حقوقی برای اعاده حیثیت لازم است. آسیب زدن به ابروی شخص به معنای تشویش یا تخریب اعتبار و شهرت شخص است، که می‌تواند از طریق سخنرانی در جاهای عمومی، روزنامه، اوراق و اوراق خطی یا چاپی انجام شود.

راه های ارتباطی با وکلای موسسه

موسسه حقوقی و داوری دادگران عدالتخواه امید وکیل در اهواز با مدیریت جناب آقای رضا دانش وکیل پایه یک دادگستری، مفتخر است با بهره گیری از کادری مجرب از وکلای متخصص در تمامی امور حقوقی و کیفری؛ آماده ارائه هرگونه خدمات وکالتی و مشاوره ای برای اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از شرکتهای خصوصی و دولتی در تمامی مراجع قضایی و دادگستری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *